1Metoda NDT-Bobath to – w dużym skrócie – sposób usprawniania małych (i dużych) pacjentów po przebytym udarze mózgu lub innych urazach mózgowo czaszkowych. Rehabilitacja dziecka w czasie sesji z terapeutą podczas stosowania metody Bobath oraz stosowanie się do jego zaleceń podczas codziennej opieki nad dzieckiem pomaga we wszechstronnym rozwoju między innymi tym niemowlętom, które mają kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrię ułożenia, albo urodziły się przedwcześnie, i by dogonić rówieśników, potrzebują odpowiedniej stymulacji.

 

Nie poprawiamy patologii w metodzie NDT-Bobath, uczymy prawidłowego funkcjonowania. Nie jest ważne co dziecko robi, ale jak. Nie chodzi w terapii tą metodą o to by dziecko rozwijało jakikolwiek rodzaj ruchu, byle jaki nowy stwarzający kolejne możliwości.. Chodzi o jakość ruchu. Musi on być uczony od razu w prawidłowym wzorcu. Liczy się jakość ruchu.

Bo jakość ruchu to jakość życia w przyszłości. I ważne, że zrobi to prawidłowo, a nie kiedy to zrobi, czasem trzeba pracować długo na efekt, kilka lat - a czasem nie da się wypracować wszystkiego. Ale jest ważne, aby to co dziecko robi było jak najbardziej zbliżone do normalnego sposobu funkcjonowania.